Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TP33P018000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TP33P018000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TP33P018000
| Part No | TP33P018000 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Through Hole |
| Actuator Type: | Round, Plunger |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 20,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | TP |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Type: | Standard |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Voltage Rating - AC: | 48V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 500mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply TP33P018000 , send us a request quote to request TP33P018000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TP33P018000.The price and lead time for TP33P018000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TP33P018000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





