Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLHK4600 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLHK4600 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TLHK4600
| Part No | TLHK4600 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | LED RED DIFFUSED T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 6.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 15mcd |
| Wavelength - Dominant: | 630nm |
| Detailed Description: | Red 630nm LED Indication - Discrete 1.9V Radial |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.20mm |
| Base Part Number: | TLH4600 |
| Wavelength - Peak: | 643nm |
Introduce
We can supply TLHK4600 , send us a request quote to request TLHK4600 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLHK4600.The price and lead time for TLHK4600 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TLHK4600.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





