Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLHE4200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLHE4200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TLHE4200
| Part No | TLHE4200 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | LED YELLOW CLEAR 3MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 3mm |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 120mcd |
| Wavelength - Dominant: | 588nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Yellow 588nm LED Indication - Discrete 1.9V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.20mm |
| Height (Max): | 6.10mm |
| Base Part Number: | TLH4200 |
| Wavelength - Peak: | 590nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
| Viewing Angle: | 44° |
Introduce
We can supply TLHE4200 , send us a request quote to request TLHE4200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLHE4200.The price and lead time for TLHE4200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TLHE4200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






