Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TIC126M-S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TIC126M-S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TIC126M-S
| Part No | TIC126M-S |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | DIODE RECTIFIER 600V 12A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Current - Off State (Max): | 2mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 600V 12A Standard Recovery Through Hole TO-220 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Off State: | 600V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 20mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 12A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 40mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Series: | - |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 7.5A |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.4V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 100A @ 50Hz |
Introduce
We can supply TIC126M-S , send us a request quote to request TIC126M-S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TIC126M-S.The price and lead time for TIC126M-S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TIC126M-S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








