Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE28F160C3BD90A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TE28F160C3BD90A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TE28F160C3BD90A
| Part No | TE28F160C3BD90A |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology |
| Description | IC FLASH 16M PARALLEL 48TSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Access Time: | 90ns |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 48-TSOP |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | FLASH - Boot Block Memory IC 16Mb (1M x 16) Parallel 90ns 48-TSOP |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Memory Size: | 16Mb (1M x 16) |
| Memory Interface: | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 90ns |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | 28F160C3 |
| Other Names: | 853990 TE28F160C3BD90 |
| Memory Format: | FLASH |
| Technology: | FLASH - Boot Block |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Introduce
We can supply TE28F160C3BD90A , send us a request quote to request TE28F160C3BD90A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TE28F160C3BD90A.The price and lead time for TE28F160C3BD90A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TE28F160C3BD90A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





