Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDSY3150 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TDSY3150 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TDSY3150
| Part No | TDSY3150 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | DISPLAY 7-SEG. 10MM YELLOW C.A.- |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 480mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 3mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 2.4V 20mA 0.500" H x 0.372" W x 0.252" D (12.60mm x 9.45mm x 6.40mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.500" H x 0.372" W x 0.252" D (12.60mm x 9.45mm x 6.40mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.39" (10.00mm) |
| Color: | Yellow |
| Series: | TDS.31 |
| Wavelength - Peak: | 585nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.4V |
Introduce
We can supply TDSY3150 , send us a request quote to request TDSY3150 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TDSY3150.The price and lead time for TDSY3150 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TDSY3150.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





