Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDSO5160-LM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TDSO5160-LM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TDSO5160-LM
| Part No | TDSO5160-LM |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | DISPLAY 7-SEG. 13MM ORANGERED C. |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 550mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 9mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Orange-Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.689" H x 0.482" W x 0.252" D (17.50mm x 12.25mm x 6.40mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.689" H x 0.482" W x 0.252" D (17.50mm x 12.25mm x 6.40mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.51" (13.00mm) |
| Color: | Orange-Red |
| Series: | TDS.51 |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply TDSO5160-LM , send us a request quote to request TDSO5160-LM pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TDSO5160-LM.The price and lead time for TDSO5160-LM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TDSO5160-LM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






