Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDCG1050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TDCG1050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TDCG1050M
| Part No | TDCG1050M |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | CLOCKMODULE 10MM GREEN M.PLEX C. |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 60mW |
|---|---|
| Package / Case: | 16-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 4mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment Clock 4 Character Common Anode 2V 20mA 0.504" H x 1.583" W x 0.276" D (12.80mm x 40.20mm x 7.00mm) 16-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Number of Characters: | 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.504" H x 1.583" W x 0.276" D (12.80mm x 40.20mm x 7.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.39" (10.00mm) |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 573nm |
| Display Type: | 7-Segment Clock |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
Introduce
We can supply TDCG1050M , send us a request quote to request TDCG1050M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TDCG1050M.The price and lead time for TDCG1050M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TDCG1050M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





