Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC55RP4002ECB713 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TC55RP4002ECB713 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TC55RP4002ECB713
| Part No | TC55RP4002ECB713 |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR 4V 200MA SOT23A-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOT-23A-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 200mA SOT-23A-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 4V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 0.38V @ 200mA (Typ) |
| Series: | - |
| Base Part Number: | TC55RP4002 |
| Voltage - Input (Max): | 10V |
| PSRR: | - |
| Current - Output: | 200mA |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Short Circuit |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply TC55RP4002ECB713 , send us a request quote to request TC55RP4002ECB713 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TC55RP4002ECB713.The price and lead time for TC55RP4002ECB713 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TC55RP4002ECB713.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





