Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T70HFL10S02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy T70HFL10S02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
T70HFL10S02
| Part No | T70HFL10S02 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 70A D-55 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | D-55 T-Module |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | D-55 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 100V 70A Chassis Mount D-55 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Other Names: | *T70HFL10S02 |
| Current - Average Rectified (Io): | 70A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 200ns |
Introduce
We can supply T70HFL10S02 , send us a request quote to request T70HFL10S02 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number T70HFL10S02.The price and lead time for T70HFL10S02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part T70HFL10S02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






