Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSTC 375 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SSTC 375 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SSTC 375
| Part No | SSTC 375 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, Square End Block with Clip |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder, Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.7 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.330" L x 0.128" W x 0.115" H (8.38mm x 3.25mm x 2.92mm) |
| Color: | - |
| Series: | SSTC |
| Melting I²t: | 0.15 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0680-0375-12 SSTC 375-ND SSTC375 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 375mA |
Introduce
We can supply SSTC 375 , send us a request quote to request SSTC 375 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SSTC 375.The price and lead time for SSTC 375 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SSTC 375.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





