Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SST 750 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SST 750 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SST 750
| Part No | SST 750 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, Square End Block |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.25 Ohms |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm) |
| Color: | - |
| Series: | SST |
| Melting I²t: | 0.66 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0680-0750-01 0680075001 507-1063-2 SST 750/1K SST 750REEL SST 750TR SST750 SST750REEL SST750TR |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CSA, cULus |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 750mA |
Introduce
We can supply SST 750 , send us a request quote to request SST 750 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SST 750.The price and lead time for SST 750 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SST 750.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





