Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSB44HR5G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SSB44HR5G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SSB44HR5G
| Part No | SSB44HR5G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMB) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 4A Surface Mount DO-214AA (SMB) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mV @ 4A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 235pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | SSB44HR5GCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A |
Introduce
We can supply SSB44HR5G , send us a request quote to request SSB44HR5G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SSB44HR5G.The price and lead time for SSB44HR5G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SSB44HR5G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





