Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSB22 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SSB22 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SSB22
| Part No | SSB22 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 250gf |
| Actuator Material: | Polyoxymethylene (Acetal) (POM) |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Actuator Length: | 3.50mm |
| Series: | SSB |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | 2-1437575-2 |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply SSB22 , send us a request quote to request SSB22 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SSB22.The price and lead time for SSB22 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SSB22.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






