Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRT115 R0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRT115 R0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRT115 R0G
| Part No | SRT115 R0G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 150V 1A TS-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | T-18, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TS-1 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 150V 1A Through Hole TS-1 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 150V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Other Names: | SRT115 R0G-ND SRT115R0G |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply SRT115 R0G , send us a request quote to request SRT115 R0G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRT115 R0G.The price and lead time for SRT115 R0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRT115 R0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





