Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR3011-101YL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRR3011-101YL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRR3011-101YL
| Part No | SRR3011-101YL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 100UH 180MA 3.6 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±30% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 100µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.051" (1.30mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 13MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 3.6 Ohm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 180mA |
| Current - Saturation: | 150mA |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | 100µH Shielded Wirewound Inductor 180mA 3.6 Ohm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 796kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm) |
| Series: | SRR3011 |
| Q @ Freq: | 39 @ 796kHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRR3011-101YLCT |
Introduce
We can supply SRR3011-101YL , send us a request quote to request SRR3011-101YL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRR3011-101YL.The price and lead time for SRR3011-101YL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRR3011-101YL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





