Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRN4018-100M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRN4018-100M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRN4018-100M
| Part No | SRN4018-100M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 10UH 1.3A 180 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 10µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 25MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 180 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1.3A |
| Current - Saturation: | 1.4A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 10µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.3A 180 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Semi-Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Series: | SRN4018 |
| Q @ Freq: | 11 @ 2.52MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRN4018-100MTR SRN4018100M |
Introduce
We can supply SRN4018-100M , send us a request quote to request SRN4018-100M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRN4018-100M.The price and lead time for SRN4018-100M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRN4018-100M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for SRN4018-100M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| SRN4012-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 1.1A 204 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 2.2A 45 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 2A 60 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 620MA 480 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.9A 72 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 1.7A 101 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 1.5A 114 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 1.3A 150 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 3.2A 30 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 1.1A 180 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-150M | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 750MA 260 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012T-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 2.2A 42 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 2A 50 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-220M | Bourns Inc. | FIXED IND 22UH 620MA 400 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012T-2R2M | Bourns Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.9A 60 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 1.7A 70 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 1.5A 95 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012T-6R8M | Bourns Inc. | FIXED IND 6.8UH 1.3A 125 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012T-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 3.2A 25 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012TA-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 1.1A 180 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012TA-150M | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 750MA 260 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012TA-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 2.2A 42 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012TA-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 2A 50 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012TA-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 620MA 400 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012TA-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.9A 60 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012TA-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 1.7A 70 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4012TA-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 1.5A 70 MOHM SMD | RFQ >> | |
![]() |
SRN4012TA-5R6M | Bourns, Inc. | FIXED IND 5.6UH 1.4A 144 MOHM | RFQ >> |
| SRN4012TA-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 1.3A 125 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4012TA-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 3.2A 25 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 1.3A 180 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-101M | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 420MA 1.596 OHM | RFQ >> | |
| SRN4018-150M | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 1A 264 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-151M | Bourns Inc. | FIXED IND 150UH 320MA 2.4 OHM | RFQ >> | |
| SRN4018-1R0Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 3.7A 23 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-1R2Y | Bourns Inc. | FIXED IND 1.2UH 3.5A 25 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-1R5Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 3.1A 32 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 900MA 348 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4018-221M | Bourns, Inc. | FIXED IND 220UH 280MA 3.552 OHM | RFQ >> | |
| SRN4018-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 2.9A 44 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-2R7M | Bourns Inc. | FIXED IND 2.7UH 2.3A 52 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-330M | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 700MA 552 MOHM | RFQ >> | |
![]() |
SRN4018-331M | Bourns, Inc. | FIXED IND 330UH 200MA 6.36 OHM | RFQ >> |
| SRN4018-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 2.2A 66 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-470M | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 600MA 780 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4018-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 1.9A 84 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018-680M | Bourns, Inc. | FIXED IND 68UH 500MA 1.128 OHM | RFQ >> | |
| SRN4018-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 1.5A 118 MOHM | RFQ >> | |
| SRN4018-R82Y | Bourns Inc. | FIXED IND 820NH 4A 19 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN4018TA-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 1.2A 150 MOHM | RFQ >> |






