Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRN2508A-4R7M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRN2508A-4R7M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRN2508A-4R7M
| Part No | SRN2508A-4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 4.7UH 700MA 400MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 4.7µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 90MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 400 mOhm |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 700mA |
| Current - Saturation: | 900mA |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 4.7µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 700mA 400 mOhm 1008 (2520 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Shielding: | Semi-Shielded |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Series: | SRN2508A |
| Q @ Freq: | 10 @ 1MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRN2508A-4R7MTR |
Introduce
We can supply SRN2508A-4R7M , send us a request quote to request SRN2508A-4R7M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRN2508A-4R7M.The price and lead time for SRN2508A-4R7M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRN2508A-4R7M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for SRN2508A-4R7M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| SRN2009T-100M | Bourns, Inc. | IND,2X1.6X0.95MM,10UH20%,0.6A,SH | RFQ >> | |
| SRN2009T-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 1.4A 65MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2009T-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 1.2A 110MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2009T-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 900MA 160MOHM | RFQ >> | |
| SRN2009T-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 850MA 250MOHM | RFQ >> | |
| SRN2009T-4R7M | Bourns, Inc. | IND,2X1.6X0.95MM,4.7UH20%,0.75A, | RFQ >> | |
| SRN2009T-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 650MA 550MOHM | RFQ >> | |
| SRN2009T-R33M | Bourns, Inc. | IND,2X1.6X0.95MM,0.33UH20%,2.1A, | RFQ >> | |
| SRN2009T-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 0.47UH 2A 38MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2009T-R68M | Bourns, Inc. | IND,2X1.6X0.95MM,0.68UH20%,1.5A, | RFQ >> | |
| SRN2010-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 2.4A 72 MOHM SMD | RFQ >> | |
![]() |
SRN2010-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED INDUCT 1.5UH | RFQ >> |
| SRN2010-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.7A 170 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010-R24M | Bourns, Inc. | FIXED IND 240NH 4.4A 28 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 3.3A 42 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010-R68M | Bourns, Inc. | FIXED IND 680NH 2.8A 55 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010TA-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 450MA 720 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-150M | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 360MA 1.4 OHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010TA-180M | Bourns, Inc. | FIXED IND 18UH 340MA 1.8 OHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010TA-1R0Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 1.6A 80 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010TA-1R5Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 1.26A 130 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 270MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2010TA-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.2A 145 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 950MA 245 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 900MA 360 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 550MA 500 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-R47Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 2.35A 44 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2010TA-R68Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 680NH 2.05A 62 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2012-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 2.3A 104 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2012-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 1.8A 108 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2012-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.3A 186 MOHM | RFQ >> | |
| SRN2012-R24M | Bourns, Inc. | FIXED IND 240NH 3.5A 33 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2012-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 2.9A 46 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2508A-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 450MA 930MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2508A-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 1.2A 120MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2508A-1R5M | Bourns, Inc. | IND,2.5X2X0.8MM,1.5UH20%,1.05A,S | RFQ >> | |
| SRN2508A-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 950MA 210MOHM | RFQ >> | |
| SRN2508A-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 850MA 300MOHM | RFQ >> | |
| SRN2508A-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 700MA 400MOHM | RFQ >> | |
| SRN2508A-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 550MA 670MOHM | RFQ >> | |
| SRN2508A-R47M | Bourns, Inc. | IND,2.5X2X0.8MM,0.47UH20%,1.45A, | RFQ >> | |
| SRN2508A-R68M | Bourns, Inc. | IND,2.5X2X0.8MM,0.68UH20%,1.35A, | RFQ >> | |
| SRN2510-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 2.2A 2.2 OHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2510-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 1.5A 1.5 OHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2510-R24M | Bourns, Inc. | FIXED IND 240NH 3.1A 42 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2510-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 3.1A 42 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRN2510-R68M | Bourns, Inc. | FIXED IND 680NH 2.8A 55 MOHM SMD | RFQ >> | |
![]() |
SRN2510F-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 3.5A 53MOHM SMD | RFQ >> |
![]() |
SRN2510F-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 3.2A 74MOHM SMD | RFQ >> |
![]() |
SRN2510F-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 2.6A 93MOHM SMD | RFQ >> |






