Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR804 A0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SR804 A0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SR804 A0G
| Part No | SR804 A0G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AD, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 8A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | SR804 A0G-ND SR804A0G |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
Introduce
We can supply SR804 A0G , send us a request quote to request SR804 A0G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SR804 A0G.The price and lead time for SR804 A0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SR804 A0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





