Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR405A333FAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SR405A333FAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SR405A333FAA
| Part No | SR405A333FAA |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Tolerance: | ±1% |
| Package / Case: | Radial |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 0.033µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
| Lead Style: | Straight |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Height - Seated (Max): | 0.460" (11.68mm) |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) |
| Series: | SkyCap® SR |
| Capacitance: | 0.033µF |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply SR405A333FAA , send us a request quote to request SR405A333FAA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SR405A333FAA.The price and lead time for SR405A333FAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SR405A333FAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






