Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR-6060W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SR-6060W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SR-6060W
| Part No | SR-6060W |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | RIVET SNAP 0.240" NYLON WHITE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Detailed Description: | 0.236" (5.99mm) Snap Rivet 0.098" ~ 0.158" (2.50mm ~ 4.01mm) Grip Range Nylon |
| Head Height: | 0.098" (2.49mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Rivet Diameter: | 0.236" (5.99mm) |
| Rivet Length: | 0.240" (6.10mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | White |
| Series: | SR |
| Type: | Snap Rivet |
| Other Names: | 61100126 RPC5157 SR-6060W-ND SR6060W |
| Material: | Nylon |
| Hole Diameter: | 0.242" (6.15mm) |
| Head Diameter: | 0.472" (11.99mm) |
| Features: | - |
| Grip Range: | 0.098" ~ 0.158" (2.50mm ~ 4.01mm) |
Introduce
We can supply SR-6060W , send us a request quote to request SR-6060W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SR-6060W.The price and lead time for SR-6060W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SR-6060W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





