Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SPRU5051S28 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SPRU5051S28 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SPRU5051S28
| Part No | SPRU5051S28 |
|---|---|
| Manufacturer | Precision Electronic Components Ltd. |
| Description | POT 5M OHM 1/2W CARBON LINEAR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Number of Gangs: | 1 |
| Rotation: | 295° |
| Taper: | Linear |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 5M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W PC Pins |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 5M |
| Actuator Type: | Slotted |
| Temperature Coefficient: | - |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size - Body: | Round - 0.510" Dia x 0.500" H (12.95mm x 12.70mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Bushing Thread: | 1/4-32 |
| Actuator Length: | 0.875" (22.23mm) |
| Series: | SPR |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Other Names: | SPRU505C SPRU505S28 |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Actuator Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
Introduce
We can supply SPRU5051S28 , send us a request quote to request SPRU5051S28 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SPRU5051S28.The price and lead time for SPRU5051S28 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SPRU5051S28.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





