Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD030F-2018-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD030F-2018-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SMD030F-2018-2
| Part No | SMD030F-2018-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 300MA 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Time to Trip: | 1.5s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 300mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 500 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Thickness (Max): | 0.070" (1.78mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 300mA Ih Surface Mount 2-SMD |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 800mA |
| Current - Max: | 20A |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm) |
| Series: | PolySwitch®, SMD |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 2.3 Ohms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | SMD030F-2018-2DKR |
| Voltage - Max: | 60V |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
Introduce
We can supply SMD030F-2018-2 , send us a request quote to request SMD030F-2018-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD030F-2018-2.The price and lead time for SMD030F-2018-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SMD030F-2018-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





