Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM8LC24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SM8LC24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SM8LC24
| Part No | SM8LC24 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TVS DIODE 24V 55V 8SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Capacitance @ Frequency: | 25pF @ 1MHz |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 55V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Power Line Protection: | No |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Voltage - Breakdown (Min): | 26.7V |
| Bidirectional Channels: | 2 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 24V |
| Series: | TVSarray™ |
| Base Part Number: | SM8LC |
| Type: | Zener |
| Other Names: | SM8LC24E3MSTR SM8LC24MSTR SM8LC24MSTR-ND |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 5A (8/20µs) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply SM8LC24 , send us a request quote to request SM8LC24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SM8LC24.The price and lead time for SM8LC24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SM8LC24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





