Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLC120025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLC120025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SLC120025
| Part No | SLC120025 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 220gf |
| Actuator Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 300mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Tube |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 2.50mm |
| Series: | SLC |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | SLC12002.5 SLC12002.5-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 3.40mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply SLC120025 , send us a request quote to request SLC120025 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLC120025.The price and lead time for SLC120025 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SLC120025.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






