Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SL04-HM3-18 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SL04-HM3-18 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SL04-HM3-18
| Part No | SL04-HM3-18 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A DO219AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-219AB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-219AB (SMF) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1.1A Surface Mount DO-219AB (SMF) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 540mV @ 1.1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 65pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, eSMP® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | SL04 |
| Other Names: | SL04-HM3-18GITR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 10ns |
Introduce
We can supply SL04-HM3-18 , send us a request quote to request SL04-HM3-18 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SL04-HM3-18.The price and lead time for SL04-HM3-18 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SL04-HM3-18.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





