Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SKT331AEL01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SKT331AEL01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SKT331AEL01
| Part No | SKT331AEL01 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 3A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Depth Behind Flange: | 41.40mm |
|---|---|
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 16.20mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 3A (AC/DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Detailed Description: | Keylock Switch 2 Position DPDT 3A (AC/DC) 125VAC 28VDC Panel Mount |
| Actuator Type: | Flat Key |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Series: | SKT |
| Angle of Throw: | 80° |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | 0-1437598-9 1437598-9 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Number of Positions: | 2 |
| Key Removable Positions: | 1 only |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply SKT331AEL01 , send us a request quote to request SKT331AEL01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SKT331AEL01.The price and lead time for SKT331AEL01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SKT331AEL01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






