Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK597C105KAR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SK597C105KAR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SK597C105KAR
| Part No | SK597C105KAR |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | SMPS Filtering |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Package / Case: | Radial |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial |
| Lead Style: | Formed Leads - Kinked |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Height - Seated (Max): | 0.684" (17.38mm) |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.575" (14.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm) |
| Series: | SK |
| Other Names: | 478-4034 |
| Capacitance: | 1µF |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply SK597C105KAR , send us a request quote to request SK597C105KAR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SK597C105KAR.The price and lead time for SK597C105KAR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SK597C105KAR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





