Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK56BTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SK56BTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SK56BTR
| Part No | SK56BTR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | SMB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V Surface Mount SMB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 700mV @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 400pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Other Names: | 1655-1606-1 |
| Current - Average Rectified (Io): | - |
Introduce
We can supply SK56BTR , send us a request quote to request SK56BTR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SK56BTR.The price and lead time for SK56BTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SK56BTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





