Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK210TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SK210TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SK210TR
| Part No | SK210TR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | SMB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 100V 2A Surface Mount SMB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 850mV @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5mA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Other Names: | 1655-1584-6 |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
Introduce
We can supply SK210TR , send us a request quote to request SK210TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SK210TR.The price and lead time for SK210TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SK210TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





