Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFAS804G MNG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SFAS804G MNG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SFAS804G MNG
| Part No | SFAS804G MNG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TO-263AB (D²PAK) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 950mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 80pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Other Names: | SFAS804G MNG-ND SFAS804GMNG |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply SFAS804G MNG , send us a request quote to request SFAS804G MNG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SFAS804G MNG.The price and lead time for SFAS804G MNG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SFAS804G MNG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





