Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SCKV66K12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SCKV66K12 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SCKV66K12
| Part No | SCKV66K12 |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | DIODE GEN PURP 66KV 1.2A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 66000V 1.2A Chassis, Stud Mount |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 125.5V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 66000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 66000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2.5µs |
Introduce
We can supply SCKV66K12 , send us a request quote to request SCKV66K12 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SCKV66K12.The price and lead time for SCKV66K12 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SCKV66K12.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





