Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SC8673040L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SC8673040L with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SC8673040L
| Part No | SC8673040L |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | MOSFET 2N-CH 30V 16A/46A 8-HSO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
|---|---|
| Package / Case: | 8-PowerSMD, Flat Leads |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | HSO8-F3-B |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 5.85mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) Asymmetrical 30V 16A, 46A 1.7W, 2.5W Surface Mount HSO8-F3-B |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Power - Max: | 1.7W, 2.5W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) Asymmetrical |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A, 46A |
| Other Names: | P16273TR |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1092pF @ 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 10 mOhm @ 8A, 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 6.3nC @ 4.5V |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply SC8673040L , send us a request quote to request SC8673040L pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SC8673040L.The price and lead time for SC8673040L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SC8673040L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






