Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBL6040PT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBL6040PT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBL6040PT
| Part No | SBL6040PT |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-3P-3, SC-65-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-3P |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 60A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20mA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 60A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
Introduce
We can supply SBL6040PT , send us a request quote to request SBL6040PT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBL6040PT.The price and lead time for SBL6040PT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBL6040PT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





