Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBCHE15R56K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBCHE15R56K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBCHE15R56K
| Part No | SBCHE15R56K |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 0.56 OHM 17W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 560 mOhms ±10% 17W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.394" x 0.354" Rectangular x 2.953" L (10.00mm x 9.00mm x 75.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | SBC, CGS |
| Power (Watts): | 17W |
| Other Names: | 3-1623729-0 3-1623729-0-ND A137304 SBCHE15R56K-ND |
| Resistance: | 560 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply SBCHE15R56K , send us a request quote to request SBCHE15R56K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBCHE15R56K.The price and lead time for SBCHE15R56K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBCHE15R56K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






