Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBC2R47K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBC2R47K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBC2R47K
| Part No | SBC2R47K |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 0.47 OHM 4W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial, Vertical |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 470 mOhms ±10% 4W Through Hole Resistor Axial, Vertical Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | SBC, CGS |
| Power (Watts): | 4W |
| Other Names: | 1623741-4 A137058 SBC2R47K-ND |
| Resistance: | 470 mOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply SBC2R47K , send us a request quote to request SBC2R47K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBC2R47K.The price and lead time for SBC2R47K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBC2R47K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





