Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SB330 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SB330 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SB330
| Part No | SB330 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AD, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 30V 3A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mV @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 180pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Base Part Number: | SB330 |
| Other Names: | SB330FSCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
Introduce
We can supply SB330 , send us a request quote to request SB330 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SB330.The price and lead time for SB330 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SB330.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





