Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SB2100TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SB2100TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SB2100TA
| Part No | SB2100TA |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V DO15 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-15 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 100V Through Hole DO-15 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 850mV @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 140pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Other Names: | 1655-1516-2 1655-1516-2-ND 1655-1516-3 SB2100TR |
| Current - Average Rectified (Io): | - |
Introduce
We can supply SB2100TA , send us a request quote to request SB2100TA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SB2100TA.The price and lead time for SB2100TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SB2100TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





