Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SA055E104ZAC-LG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SA055E104ZAC-LG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SA055E104ZAC-LG
| Part No | SA055E104ZAC-LG |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | General Purpose |
|---|---|
| Tolerance: | -20%, +80% |
| Package / Case: | Axial |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 0.1µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Z5U Axial |
| Lead Style: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Temperature Coefficient: | Z5U |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm) |
| Series: | SpinGuard® SA |
| Capacitance: | 0.1µF |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | 10°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply SA055E104ZAC-LG , send us a request quote to request SA055E104ZAC-LG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SA055E104ZAC-LG.The price and lead time for SA055E104ZAC-LG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SA055E104ZAC-LG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







