Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S5KB M4G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S5KB M4G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S5KB M4G
| Part No | S5KB M4G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 5A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMB) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 5A Surface Mount DO-214AA (SMB) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 40pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | S5KB M4G-ND S5KBM4G |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
Introduce
We can supply S5KB M4G , send us a request quote to request S5KB M4G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S5KB M4G.The price and lead time for S5KB M4G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S5KB M4G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





