Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S5J R7G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S5J R7G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S5J R7G
| Part No | S5J R7G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 5A DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 5A Surface Mount DO-214AB (SMC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.15V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 60pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | S5J R7GTR S5J R7GTR-ND S5JR7GTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1.5µs |
Introduce
We can supply S5J R7G , send us a request quote to request S5J R7G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S5J R7G.The price and lead time for S5J R7G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S5J R7G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





