Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S380Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S380Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S380Y
| Part No | S380Y |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 1.6KV 380A DO205 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AB, DO-9, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AB, DO-9 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1600V 380A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 380A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -60°C ~ 180°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1600V |
| Other Names: | 1242-1239 S380YGN S380YGN-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 380A |
Introduce
We can supply S380Y , send us a request quote to request S380Y pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S380Y.The price and lead time for S380Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S380Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





