Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S300ZR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S300ZR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S300ZR
| Part No | S300ZR |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP REV 2KV DO205AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AB, DO-9, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AB, DO-9 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 2000V 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 300A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -60°C ~ 180°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 2000V |
| Other Names: | S300ZRGN |
| Current - Average Rectified (Io): | 300A |
Introduce
We can supply S300ZR , send us a request quote to request S300ZR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S300ZR.The price and lead time for S300ZR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S300ZR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






