Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S2DGPC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S2DGPC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S2DGPC
| Part No | S2DGPC |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 70 ~ 500gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 2.79mm |
| Series: | S |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Other Names: | 1571005-3 |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
| Switch Travel: | 2.20mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply S2DGPC , send us a request quote to request S2DGPC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S2DGPC.The price and lead time for S2DGPC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S2DGPC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





