Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S25QR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S25QR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S25QR
| Part No | S25QR |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN REV 1.2KV 25A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard, Reverse Polarity |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 25A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.1V @ 25A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | S25QR |
| Diode Configuration: | 10µA @ 50V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 1200V (1.2kV) |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 175°C |
| Series: | - |
| Other Names: | S25QRGN |
| Description: | DIODE GEN REV 1.2KV 25A DO203AA |
| Polarization: | DO-203AA, DO-4, Stud |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 1200V (1.2kV) 25A Chassis, Stud Mount |
Introduce
We can supply S25QR , send us a request quote to request S25QR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S25QR.The price and lead time for S25QR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S25QR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





