Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S25J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S25J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S25J
| Part No | S25J |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 25A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 25A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.1V @ 25A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | S25J |
| Diode Configuration: | 10µA @ 50V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 600V |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 175°C |
| Series: | - |
| Other Names: | S25JGN |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 25A DO203AA |
| Polarization: | DO-203AA, DO-4, Stud |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Standard 600V 25A Chassis, Stud Mount |
Introduce
We can supply S25J , send us a request quote to request S25J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S25J.The price and lead time for S25J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S25J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





