Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S1MFSHMWG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S1MFSHMWG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S1MFSHMWG
| Part No | S1MFSHMWG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE, 1A, 1000V, AEC-Q101, SOD- |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-128 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | SOD-128 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 1A Surface Mount SOD-128 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 9pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | S1MFSHMWGDKR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply S1MFSHMWG , send us a request quote to request S1MFSHMWG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S1MFSHMWG.The price and lead time for S1MFSHMWG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S1MFSHMWG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





