Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S1GHE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S1GHE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S1GHE
| Part No | S1GHE |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 1A SOD323HE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, Flat Lead |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-323HE |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SOD-323HE |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 3pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | S1GHETR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 782ns |
Introduce
We can supply S1GHE , send us a request quote to request S1GHE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S1GHE.The price and lead time for S1GHE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S1GHE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






