Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S1DRX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S1DRX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S1DRX
| Part No | S1DRX |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | RECTIFIER PN 200V 1A SOD123W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123W |
|---|---|
| Diode Type: | Standard, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-123W |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 200V 1A Surface Mount SOD-123W |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 960mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200nA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 12pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Other Names: | 1727-8242-2 934070385115 S1DRX-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1.8µs |
Introduce
We can supply S1DRX , send us a request quote to request S1DRX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S1DRX.The price and lead time for S1DRX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S1DRX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





