Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S16JR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S16JR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
S16JR
| Part No | S16JR |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE GEN REV 600V 16A DO203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard, Reverse Polarity |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 16A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.1V @ 16A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | S16JR |
| Diode Configuration: | 10µA @ 50V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 600V |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 175°C |
| Series: | - |
| Other Names: | S16JRGN |
| Description: | DIODE GEN REV 600V 16A DO203AA |
| Polarization: | DO-203AA, DO-4, Stud |
| Reverse Recovery Time (trr): | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 600V 16A Chassis, Stud Mount |
Introduce
We can supply S16JR , send us a request quote to request S16JR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S16JR.The price and lead time for S16JR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part S16JR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





